Skóry meblowe, tkaniny meblowe - www.eldo.pl


CiekawostkiPLAMY Z KOSMETYKÓW

DEZODORANTY
Czyścić wywabiaczem do plam , a następnie salmiakiem i wypłukać.

LAKIER DO PAZNOKCI
Czyścić octanem amylu lub acetonem. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia.

LAKIER DO WŁOSÓW
Czyścić octanem amylu , a następnie jeszcze wywabiaczem do plam.

PERFUMY
Czyścić czystym salmiakiem. Wyprać w płynnym detergencie.

PODKŁAD DO PUDRU
Wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam.

POMADKA DO UST Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy, a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu z salmiakiem./div>

PLAMY Z JEDZENIA I NAPOJÓW

BURAKI
Plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Wilgotną jeszcze plamę posypać boraksem i polać gorącą wodą.

CUKIER KARMELOWY
Plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

CURRY


Namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas , jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona. CZEKOLADA
Resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

GUMA DO ŻUCIA
Tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

HERBATA
Postępować tak jak z plamami z kawy.

JAJA
Wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym. Trudne do usunięcia plamy namoczyć w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku.

KAWA
Plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Plamy z kawy z mlekiem wypłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego.

KETCHUP
Plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

LIKIERY
Wypłukać w zimnej wodzie i uprać w płynnym detergencie.

LODY
Resztki lodów zdjąć łyżeczką lub nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy wyczyścić rozpuszczalnikiem.

MARMOLADA
Plamę spłukać zimną wodą i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.

MASŁO
I Świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem
II Posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką
III Podłożyć podkład , następnie tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Gdy plama jest zastarzała , należy zwilżyć ją gliceryną, a następnie postępować jak wyżej.
IV Tkaninę można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.

MLEKO
Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym.

MUSZTARDA
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.

NAPOJE BEZALKOHOLOWE
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Trudne do usunięcia plamy wypłukać w spirytusie metylowym , rozcieńczonym czystym octem.

OLEJE ROŚLINNE
Tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu. Resztki plam wyczyścić rozpuszczalnikiem.

OWOCE I SOKI OWOCOWE
I Plamę zaprać w mleku , najlepiej kwaśnym.

II Plamę przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną , a następnie wystawić mokrą plamę na działanie słońca.
III Przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Resztki plamy wyczyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub w boraksie. PIWO
Plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.

SOK Z MIĘSA

Wypłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam.

SOS Z MIĘSA, SOSY INNE
Plamę namoczyć w zimnej wodzie lub w detergencie, lub też spróbować usunąć rozpuszczalnikiem.

ŚMIETANA
Wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku enzymatycznym.

TŁUSZCZE
Jeśli tłuszcz był zimny , postępować należy jak z plamami z masła.
Jeśli natomiast tłuszcz był gorący , w plamę należy wetrzeć płynny detergent i wypłukać.

TYTOŃ


Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne , wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem. WINO
Plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać , jak zazwyczaj.
PLAMY POCHODZENIA BIOLOGICZNEGO

EKSTREMENTY
Obsuszyć lub zeskrobać. Namoczyć na pół godziny w roztworze boraksu. Następnie uprać, jak zazwyczaj , najlepiej w proszku enzymatycznym.

KREW
Świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu. Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej

URYNA
I Posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać i posmarować octem. II Plamę można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem. Uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.

WYMIOTY
Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać jak zazwyczaj , najlepiej w proszku enzymatycznym.


PLAMY RÓŻNEGO POCHODZENIA

ATRAMENT
I Mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.
II Można też wytrzeć gąbką namoczoną w soku z cytryny i spłukać salmiakiem. Tusz do pieczątek należy wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

BARWNIKI
Plamy z barwników są trudne do wyczyszczenia. Spłukać zimną wodą , a następnie wyczyścić detergentem. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, spróbować wyczyścić ją salmiakiem lub alkoholem metylowym. Farby akrylowe osuszyć miękką ściereczką, a następnie uprać w detergencie. Można je oczyścić również wywabiaczem do plam lub spirytusem metylowym. Resztki barwników do skór wyczyścić rozcieńczonym perhydrolem.

BŁOTO
Odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

DŁUGOPIS
I Świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym
II Pod plamę podłożyć podkład i uderzać lekko tamponikiem umoczonym w alkoholu (tamponiki często zmieniać na czyste).
Z wełny i jedwabiu takie plamy usuwa się terpentyną , ale jest to bardzo trudne.
III Plamy kilkakrotnie przetrzeć spirytusem metylowym. Tkaninę dokładnie wypłukać lub przewietrzyć. Plamy z długopisu na zamszu można zetrzeć delikatnym, drobnoziarnistym papierem ściernym.

FARBY
Zestarzałe plamy są trudne do usunięcia , dlatego zabrudzone miejsca zawsze należy oczyścić od razu.
Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).
Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć.
Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.

FLAMASTRY
Plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

JODYNA
Plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

KLEJE
Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać.
Kleje epoksydowe usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki.
Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym.
Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem.
Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

KWASY
Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać.

KWIATY
Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbować wyczyścić ją wywabiaczem do plam, octanem amylu lub spirytusem metylowym.

NAFTA
Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.

PASTY DO CZYSZCZENIA MEBLI
Plamy wywabiać wywabiaczami do plam.

PASTY DO OBUWIA
Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

PASTY WOSKOWE DO PODŁÓG
Czyścić wywabiaczem do plam, a następnie płynnym detergentem.

PLEŚŃ
Świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej. Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej.

PRZYPALENIA NA TKANINIE
I Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem , spłukać ciepłą wodą , a po wyschnięciu działać benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej
II W plamę wetrzeć mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na 15 minut zamoczyć w roztworze 50 g boraksu na 0,6 l ciepłej wody.

RDZA
Rdzę łatwo usunąć z włókien roślinnych , trudno ze zwierzęcych
Świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody.
Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie.
Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego
Rdzawe plamy na białych tkaninach trzeba usuwać wywabiaczem do rdzy, który można kupić w sklepie.
Wełniane i jedwabne tkaniny trzeba oddać do specjalistycznej pralni chemicznej.

SMARY
Plamę natrzeć nie rozcieńczonym płynnym detergentem lub sprać wywabiaczem do plam.

STEARYNA
Stearynę zeskrobać , podłożyć wilgotną tkaninę , przykryć bibułą i przeciągnąć po plamie letnim żelazkiem (bibułę często wymieniać). Wytrzeć ślad po plamie benzyną.

SYROPY OD KASZLU
Plamę sprać wodą z detergentem, po czym rozcieńczonym salmiakiem, a następnie spirytusem metylowym lub octanem amylu. Syropy od kaszlu zawierające żywice zmiękczyć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia. Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub uprać w detergencie.

ŚCIEMNIAŁE PLAMY
Tkaninie można przywrócić połysk przecierając ją gąbką namoczoną w rozcieńczonym salmiaku lub sodzie oczyszczonej. Wypłukać w czystym occie lub kwasku cytrynowym.

TŁUSZCZE TWARDE
Zatłuszczenia zeskrobać i jeśli tkanina jest wytrzymała, uprać w bardzo gorącej wodzie z dodatkiem trony lub boraksu. Perhydrol i olej parafinowy rozpuszczają również tłuszcze. Można spróbować usunąć plamy wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.

WOSK
Wosk zamrozić , tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

ŻYWICA
Plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Czym są plamy ?

Plamy są zabrudzeniami, które poprzez użytkowanie i wpływ otoczenia dostały się na pewną ograniczoną mniej lub bardziej powierzchnię materiału tekstylnego.Odpowiednio wielostronny jest także rodzaj i skład plam. Najbardziej trafnie zaplamienia i brud można określić jako "materia w nieodpowiednim miejscu". Występujące plamy rzadko składają się z jednorodnej substancji. Najczęściej chodzi o mieszaninę różnych składowych, które muszą zostać usunięte każdorazowo przez odpowiednie środki odplamiające. Dlatego też jest jasne, że do usunięcia jednej plamy musi często zostać zastosowanych wiele odplamiaczy jeden po drugim. Jednak w zależności od głównego składnika, plamy dają się podzielić na niewielką ilość grup plam lub rodzajów plam.

Sposoby usuwania plam...

- Plamy z kosmetyków czytaj więcej...
- Plamy z jedzenia i napojów czytaj więcej...
- Plamy pochodzenia biologicznego czytaj więcej...
- Plamy różnego pochodzenia czytaj więcej...
Wszystkie prawa zastżerzone dla www.eldo.pl
Realizacja sites24.eu         Polityka Cookies
ELDO S.C 34-120 Kalwaria Zebrzydowska, ul Sowińskiego 8A
Tel/Fax: +48 33 876-52-50 E-mail: biuro@eldo.pl